تبلیغات
کوهنوردی -زبان انگلیسی -کامپیوتر-حسابداری محک - طرز کار باgps

کوهنوردی -زبان انگلیسی -کامپیوتر-حسابداری محک

آب چشمه ای گواراست که راه آن صعب العبورباشد(ارشمیدس)

دوشنبه 14 شهریور 1390

طرز کار باgps

نویسنده: حمید بابایی سالانقوچ   

عی سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای است كه اطلاعات مربوط به موقعیت مكانی و زمانی را در هر لحظه به زمین ارسال می كند. این اطلاعات از طریق گیرنده های دستی دریافت ، پردازش و در نهایت بر صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشد.


وعی سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای است كه اطلاعات مربوط به موقعیت مكانی و زمانی را در هر لحظه به زمین ارسال می كند. این اطلاعات از طریق گیرنده های دستی دریافت ، پردازش و در نهایت بر صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشد.


GPS

Global  Positioning  System

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای

 

 

GPS چیست؟

نوعی سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای است كه اطلاعات مربوط به موقعیت مكانی و زمانی را در هر لحظه به زمین ارسال می كند. این اطلاعات از طریق گیرنده های دستی دریافت ، پردازش و در نهایت بر صفحه نمایشگر قابل مشاهده می باشد.

استفاده از این دستگاه نیاز به اخذ مجوز ندارد و كاملا رایگان است.

كار با GPS ساده است و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

 

 

چه كسانی به GPS نیاز دارند؟

توانایی و قابلیت گسترده GPS طیف متنوعی از كاربرد های آن را فراهم كرده است.

استفاده از GPS در نقشه برداری ، كوهنوردی ،شكار ، ماهیگیری ، اكتشافات معدن ، هر نوع گردش تفریحی و مسافرت و ... همگی بخشی از زمینه های استفاده از GPS می باشند.

علاوه بر موارد ذكر شده در بالا جی پی اس هایی با دقت بالا و امكانات منحصر به فردی وجود دارند كه نقش ویژه ای در زمینه های مهندسی و كارشناسی ایفا می كنند.از جمله : ایجاد نقاط مبنایی ، تعیین موقعیت دقیق منابع زیر زمینی ، مطاله حركت سدها، پیدا كردن وضعیت جاده ها ، مطالعه مناطق زلزله خیز و پیش بینی وقوع زلزله ،تعیین موقعیت و اندازه گیری عمق ، به دست آوردن ارتفاع دقیق ، تعیین حدود اراضی و معادن و ...

روزی خواهد رسید كه هر فرد یك GPS به همراه خواهد داشت.

 

 

* برخی از خصوصیات دستگاه GPS :

1- محاسبه سرعت ، مسافت و طول گام

2- محاسبه كالری از دست رفته شما در فعالیت ها

3- رسم مسیر طی شده

4- قابلیت ذخیره نقاط تعیین شده شما و اتصال به كامپیوتر

5- نمایش  بهترین زمان ماهیگیری و شكار

6- نشانگر زمان طلوع و غروب خورشید

7 -  قابلیت سنجش ارتفاع از سطح دریا

8- استفاده مستقل به عنوان قطب نما

9 - نشانگر وضعیت هلال ماه

10 -محاسبه مساحت زمین

11 - بارومتر و فشار سنج داخلی

12 - پیش بینی وضعیت جوی

13 - دماسنج الكترونیكی

14 - پیدا كردن مسیر توسط ماهواره

15 محاسبه زاویه مسیر طی شده

 

امكاناتی دیگر نظیر:

برنامه ریز شخصی ، تقویم ، تماس ها، صفحه یادداشت ، ماشین حساب ، مقاومت در برابر آب و ...

 

 

قابلیت های برخی GPS های پیشرفته:

دارای گیم ، ضبط صدا ، پخش MP3 ، بی سیم دستی ، واكمن ،حافظه جهت دانلود نقشه ، جهت یابی قدم به قدم با صدای راهنما ،‌تلفن همراه با تمامی قابلیت یك موبایل، MODEM جهت ارسال اطلاعات و ...

 

 

روزی فرا خواهد رسید كه هر نفر یك GPS  به همراه خواهد داشت.

 

 

سیستم GPS

 

 سیستم GPS از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از:

 

 الف) ماهواره ها

 بخش ماهواره ای سیستم از 21 ماهواره اصلی و 3 ماهواره یدکی واقع در مدار زمین تشکیل میشود. این ماهواره ها در 6 مدار جداگانه که با صفحه استوا زاویه 55 درجه میسازند قرار گرفته اند. مدار ماهواره ها بیضی شکل بوده و با سرعتی نزدیک 4.5 کیلومتر بر ثانیه در حرکت هستند (شکل 5).

این ماهواره ها به سبب ارتفاع زیادشان در بخش بزرگی از زمین دیده میشوند. الکتریسیته مورد نیاز از دو صفحه متشکل از باطریهایی با سلولهای خورشیدی به سطح 7.2 متر مربع تامین میگردد (شکل6).

# مشخصات عمومی ماهواره ها عبارتند از:

- نام ، NAVSTAR

- سازنده ، Rackwell International

- ارتفاع پرواز ، 20183 کیلومتر

- وزن ، 860 کیلوگرم

- اندازه ، 7.2 متر مربع با صفحات خورشیدی

- زمان پیمودن دور کره زمین ، 12 ساعت نجومی (11 ساعت و 58 دقیقه)

- صفحه مداری ، با صفحه استوا زاویه 55 درجه میسازد

- عمر تخمینی ، 7 سال

 

 

 ب) کنترل کننده سیستم

بخش کنترل کننده از 5 ایستگاه تشکیل شده است. وظایف عمده ایستگاهها عبارتند از:

الف) کنترل وضعیت سلامت ماهواره ها

ب) تعیین موقعیت ماهواره ها

ج) کنترل رفتار ساعت اتمی هر ماهواره

د) تزریق پیامهای ناوبری به کلیه ماهواره ها

 

 ایستگاههای کنترل ، موقعیت لحظه ای ماهواره را تعقیب کرده و با استفاده از آن اطلاعات موقعیتهای آینده ماهواره را پیش بینی میکنند. در این ایستگاهها همچنین اطلاعاتی نیز در مورد شرایط جوی جمع آوری میشود. از این اطلاعات جهت تعیین دقیق تاخیر حاصل از عبور امواج رادیویی از جو استفاده میشود (شکل 7).

ایستگاههای پنجگانه در مکانهای هاوائی واقع در اقیانوس آرام ، کلرادو اسپرینگز در آمریکا ، اسنسیون در اقیانوس اطلس ، دیگه گارسیا در اقیانوس هند و کواجالین در اقیانوسیه قرار دارد. سه ایستگاه اسنسیون ، دیگو گارسیا و کواجالین میتوانند به ماهواره ها پیام مخابره کنند.

 این پیامها شامل موقعیتهای جدید ماهواره ها ، تصحیح ساعت و اطلاعات دیگر است. همچنین کلیه دستوراتی که به ماهواره ها داده میشود از طریق این سه ایستگاه صورت میگیرد. ایستگاه کلرادو اسپرینگز ایستگاه اصلی اس.

 اطلاعات حاصل از تعقیب ماهواره ها از کلیه ایستگاههای دیگر جمع آوری و به این ایستگاه مخابره میشوند. محاسبات مربوط به موقعیت هر ماهواره و تصحیح ساعت آن در این محل صورت میگیرد. تغییر و یا تنظیم موقعیت ماهواره ها از جمله فرامین این ایستگاه است. جایگزین کردن ماهواره های جدید بجای یک ماهواره از کار افتاده نیز از طریق دستورات این ایستگاه انجام میشود.

 

 ج) گیرنده های GPS

 یک گیرنده GPS قادر به انجام چهار کار اساسی است.

- موقعیت دقیق محل استقرار را محاسبه کند.

- موقعیت یک نقطه را از روی نقشه به حافظه آن وارد کرده و بعد توسط محاسبه موقعیت محل استقرار به آن نقطه هدایت کند.

- میتواند اطلاعات مربوط به هر نقطه را که گیرنده در آن حضور دارد به حافظه سپرده تا در صورتی که مراجعت از مکانی به آن نقاط مورد نظر باشد قادر به یافتن مسیر بازگشت باشد.

- با محاسبه مستمر موقعیت یک متحرک جهت حرکت متحرک را نسبت به شمال یافته و سرعت متوسط حرکت را محاسبه کرده و زمان رسیدن به مقصد مشخص شده را با توجه به سرعت بدست آمده تخمین میزند. تواناییهای فوق سبب شده GPS در کاربردهای زیر نقش اساسی ایفا کند.

 

* کاربردهای زمینی:

 نقشه برداری و ژئودزی ، کاداستار ، تعیین جابجایی و Deformation و هدایت زمینی

 

* کاربردهای دریایی:

 تعیین موقعیت سکوهای نفتی ، نقشه برداری جزیره های زیر آبی ، جستجو و نجات ، تعیین جذر و مد ، تعیین بنادر و لنگرگاهها و هدایت کشتی به بنادر

 

 * کاربردهای هوایی:

 فتوگرامتری ، تعیین موقعیت ماهواره ای Remote Sensing ، هدایت هواپیماهای بدون سرنشین و هدایت هواپیماها و موشکها

 

 گیرنده های GPS سیستمهایی غیرفعال هستند. یعنی سیستمهایی هستند که فقط اطلاعات را دریافت میکنند و اطلاعاتی ارسال نمیکنند. لذا از نقطه نظر نظامی مطلوب بوده چون دشمن از موقعیت گیرنده آگاه نمیشود. همچنین میتواند در هدایت نیروهای پیاده و واحدهای زرهپوش در بیابانهای بی عارضه و تعیین موقعیت دقیق موضع پرتاب موشکهای زمین به زمین کمک فوق العاده ای نماید.

گیرنده های GPS در ابعاد متفاوت با وزنی کمتر از نیم کیلوگرم میتوانند با محاسبه پیوسته موقعیت جسم در حال حرکت سرعت جسم حامل گیرنده را تخمین زده ، حرکت او را بدست آورده و انحراف آن از شمال مغناطیسی را نمایش داده و در نهایت زمان رسیدن به مقصد مورد نظر را با بدست آوردن موقعیت و سرعت تخمینی ارائه نمایند.

غیرفعال بودن GPS سبب صرفه جویی زیاد در باطری شده و بسیاری از گیرنده های فوق را در برابر ضربه ، شوک ، آب و ... مقاوم میکند. برای اینکه گیرنده های GPS و ماهواره بتوانند همزمان کدهای مربوطه را تولید کنند در گیرنده و ماهواره ساعتهای دقیقی بکار رفته است.

 این سبب میگردد همواره GPS بتواند وقت دقیق محلی را نیز ارائه کرده و حتی ساعت طلوع و غروب خورشید را با استفاده از زمان و موقعیت گیرنده محاسبه و اعلام کند. گیرنده های GPS از سه قسمت آنتن ، RF و دیجیتال تشکیل شده است.

 

#  آنتن

آنتن گیرنده های GPS انواع مختلفی دارد اما آنتنهای GPS همگی دارای پلاریزاسیون دایروی هستند. در اینجا به چند آتن اشاره میشود:

- آنتن تک قطبی یا دو قطبی: این آنتنها برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشند احتیاج به یک صفحه زمین دارند و تک فرکانس هستند.

- آنتن هلیکس چهار قطبی: این آنتن تک فرکانس است و نسبت به آنتنهای تک قطبی پیچیده تر بوده اما دارای گین بالاتر بوده و نیاز به صفحه زمین ندارد.

- آنتن میکرواستریپ: ساختمان ساده و کم حجمیدارد و برای کارهای هوایی مناسب است و میتواند در دو فرکانس کار کند ولی دارای گین کمی است.

- آنتن هلیکس مخروطی: میتواند در دو فرکانس کار کند و دارای گین بالایی است اما ابعاد آن بزرگ بوده و برای کارهای هوایی مناسب نیست زیرا اگر برای دریافت یسگنال ماهواره ای در افق به سمت آنها قرار گیرد قادر به پیدا کردن ماهواره های بالای سر نیست.

- آنتنهای میکرواستریپ به سبب کوچکی میتوانند مستقیما به موازات آسمان نگه داشته شود و میتواند هر ماهوراه ای را که در بالای سر قرار داشته باشد پیدا کند.

 ماهواره ها باید حداقل 10 درجه در بالای سطح افق قرار داشته باشند تا با این آنتن ردیابی شوند. برای دریافت سیگنالهای ماهواره باید ماهواره ها درد دید باشند. هوای بارانی و برفی و طوفانی از رسیدن امواج جلوگیری نمیکنند اما موانعی همچون درختان ، صخره ها ، ساختمان بلند و نیز بودن گیرنده در داخل ساختمان ، اتومبیل و هواپیما و ... از رسیدن امواج جلوگیری میکند.

 لذا در صورت استفاده در یک متحرک مانند هواپیما به آنتن خارجی نیازمند هستیم. در اینصورت آنتن باید فعال باشد تا سیگنالها را قبل از انتقال از طریق کابل به گیرنده تقویت کند.

 

 

آشنایی تکمیلی با سیستم تعیین موقعیت جهانی

 ( GPS )

 تعیین موقعیت بر مبنای فضا زمانی طولانی از عصر پیشتازانی همچون داپلر که اندازه گیری زمین به زمین را به اندازیه گیری زمین به فضا تغییر داده بودند میگذرد.

آمریکو وسپوس دریانوردی در قرن پانزدهم بود که نحوه اندازه گیری او در سحال برزیل و بر مبنای گزارش کریستف کلمب انجام شد. وسپوس همراه خود یک تقویم نجومی داشت که در آن زمانها و موقعیت ستارگان مختلف و وقایع سماوی بر مبنای زمان اندازه گیری شده در شهر فراره ایتالیا ترتیب یافته بود. بر این اساس در نیمه شب 23 اوت 1499 کره ماه باید در برابر زمین و کره مریخ قرار میگرفت. وسپوس تقاطع مذکور را در برزیل مشاهده کرد و متوجه شد که این تقارن شش و نیم ساعت بعد از آنچه که باید در فراره دیده میشد به وقع پیوسته است.

 لذا با استفاده از اختلاف زمان و اندازه پیرامون زمین که بطلمیوس بدست آورده بود توانست فاصله و طول جغرافیایی فراره را محاسبه کند. نتایج حاصل این بود که او در هندوستان نیست بلکه کریستف کلمب قاره جدیدی را کشف کرده بود که از آن پس به نام وسپوس (آمریکا) نام گذاری شد. وسپوس اولین کسی بود که به حقیقت کشف کریستف کلمب پی بد فقط به این دلیل که توانست موقعیت دقیق خود را با استفاده از اجرام سماری تعیین کند. تعیین موقعیت با این روش خطایی در حدود یک مایل را ارائه میکند.

 ایده اساسی تعیین موقعیت بر مبنای فضا با استفاده از ماهوراه های ساخت بشر نخستین بار از اوایل سال 1960 توسط ایالات متحده و در ناسا شروع گردید. ترانزیت (TRANSIT) از اولین سیستمهای ماهواره ای و دارای کارایی موثر بود. این گروه ماهواره از زمان رهایی اش در سال 1967 کاربردهای تجاری و نقشه برداری و ژئودزی فراوانی یافت. از ویژگیهای ترانزیت این بود که برای پوشش کامل زمین به حداقل 6 ماهواره نیاز داشت و زمان انتظار برای کسب اطلاعات تا 1.5 ساعت بالغ میگشت.

 این ماهواره ها در مدارهای 1100 کیلومتری بالای زمین میچرخیدند. از دیگر ویژگیهای آن علاوه بر وقت گیری زیاد ، دقت کم ان بود که با ورود GPS مورد کم توجهی قرار گرفت. در سال 1974 به دنبال درخواست وزارت دفاع آمریکا برای ایجاد یک سیستم ناوبری فضایی ، تحقیقات در زمینه طراحی سیستم مطلوب آغاز گشت و در سال 1983 سیستم VAVSTAR GPS معرفی گردید و تا سال 1992 تکمیل شد. ناوبری و تعیین موضع اگر چه امروزه به عنوان یک ابزار مکمل ناوبری استفاده میشود ، اما انتظار میرود به زودی به وسیله اصلی ناوبری بدل گردد. در برابر توسعه و تکمیل GPS ، سیستم ناوبری ماهواره ای روسیه به نام GLONASS ایجاد و در پایان سال 1995 تکمیل گشت.

 

# ایده اساسی در تعیین موقعیت

فرض کنید روی صفحه ای قرار داریم. اگر فاصله خود را با یک نقطه مشخص A اندازیه گیری کنیم و مختصات نقطه A را نیز بدانیم ، میتوانیم دایره ای به مرکز نقطه A و به شعاع فاصله اندازه گیری شده ترسیم کنیم. در این صورت مختصات موقعیت ما بر روی دایره ترسیم شده قرار دارد (شکل 1).

اگر بر روی این صفحه دو نقطه مشخص A و B موجود باشد و فاصله خود را با هر یک از دو نقطه محاسبه کنیم مختصات موقعیت ما باید هم بر روی دایره ای به مرکز نقطه A و شعاع a واقع باشد و هم بر روی دایره ای به مرکز B و شعاع b . در نتیجه ما بر روی یکی از دو نقطه تلاقی دو دایره واقع هستیم (شکل 2).

 در صورتی که تعداد نقاط واقع بر صفحه به 3 افزایش یابد ، براحتی میتوان نشان داد که موقعیت دقیق ، بر روی صفحه بدست می آید و این از طریق سه دایره به مرکز آن نقاط معلوم و شعاعهای فواصل اندازه گیری شده تا آن نقاط می باشد (شکل3).

اکنون مثال خود را به فضای سه بعدی منتقل میکنیم. دوایر ترسیم شده قبلی جای خود را به کره های ترسیم شده خواهند داد لذا از ترسیم فقط یک کره ، سطح کره و از ترسیم و تلاقی دو کره ، فصل مشترک دو کره بصورت یک دایره بدست می آید. اگر سه کره ترسیم کنیم و تلاقی دهیم نقاط مشترک بین سه کره دو نقطه خواهد بود و اگر فاصله خود را با چهار نقطه معلوم در فضای سه بدی اندازه گیری کنیم و سپس چهار کره ترسیم کرده و تلاقی دهیم فقط یک نقطه واحد به دست خواهد آمد. ایده اساسی در تعیین موقعیت این است که موقعیت دقیق حداقل 4 ماهواره در فضا را یافته و فاصله خود از آن ماهواره ها را بدست می آوریم تا بتوانیم موقعیت دقیق خود را محاسبه کنیم و دقت مکان یابی در این روش بستگی به به دقت مکانی ماهواره ها و دقت در فواصل اندازه گیری شده با ماهواره دارد.

 

 # اندازه گیری مسافت و مختصات مکانی ماهواره

مختصات مکانی هر ماهواره توسط خود آن ماهواره ارسال و توسط گیرنده دریافت میشود. این مختصات بصورت اطلاعات مداری به نام افمریس (Ephemeris) نامیده میشود.

 

 هر ماهواره GPS کد مخصوصی را ارسال میکند. گیرنده GPS در روی زمین نیز همان کد مخصوص را تولید خواهد کرد. برای همزمانی در تولید کدهای مذکور باید زمان طبق یک ساعت دقیق تنظیم گردد. کد دریافت شده توسط گیرنده با کد تولید شده گیرنده متناسب با فاصله ، تاخیر خواهد داشت. اندازه گیری تاخیر زمانی بین کد تولید شده و کد دریافت شده به اندازه گیری فاصله منجر میشود (شکل 4).

 سرعت امواج الکترومغناطیسی در خلا 300,000000 است ، با فرض اینکه دقیقا کدهای تولید شده در ماهواره و گیرنده همزمان باشد و کد ارسالی از ماهوراه فقط از خلا عبور کند ، فاصله گیرنده تا ماهواره با حاصل ضرب زمان تاخیر تاخیر بین کد دریافت شده با کد تولید شده در گیرنده ، در سرعت امواج الکترومغناطیس در خلا برابر خواهد بود.


 


منابع :


الف )  نشریه یمین کمپانی


ب) پایگاه اینترنتی نظامی ایران ( ایران میلیتاری) 


 


 


تهیه شده در واحد تحقیقات و پژوهش پایگاه امدادی نجاتگر

نظرات() 
Buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 10:07 ب.ظ

Amazing loads of superb facts.
cialis uk next day tadalafil 10 mg cialis dose 30mg cialis 50 mg soft tab price cialis per pill cialis italia gratis weblink price cialis cialis tablets for sale cialis for sale cialis italia gratis
http://nautisul.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 02:35 ب.ظ

Truly a lot of valuable facts!
compare prices cialis uk cialis generico postepay buy cialis cheap 10 mg cialis pills boards cialis daily dose generic cialis daily new zealand cialis 20mg cialis 5 mg buy canadian drugs generic cialis cialis for bph
order cialis
جمعه 31 خرداد 1398 10:22 ب.ظ

You've made your point.
low dose cialis blood pressure online prescriptions cialis when will generic cialis be available look here cialis cheap canada cialis canada on line only best offers 100mg cialis cialis ahumada dosagem ideal cialis cialis dosage recommendations cialis canada
http://pragyser.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:29 ب.ظ

Amazing many of excellent data.
cialis for sale in europa cialis reviews cialis generico in farmacia cialis for bph cialis without a doctor's prescription cialis rckenschmerzen cialis 20mg prix en pharmacie cialis prezzo al pubblico cialis taglich cialis tadalafil online
http://lantrempta.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:31 ب.ظ

Nicely voiced certainly! !
tadalafil 5mg cialis super kamagra viagra vs cialis vs levitra cialis cost chinese cialis 50 mg cialis online deutschland cialis 100mg suppliers cialis pills cialis uk the best choice cialis woman
Cialis generic
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:17 ق.ظ

Wonderful forum posts. Thanks!
cialis online napol buy name brand cialis on line where do you buy cialis weblink price cialis cialis 20 mg effectiveness cialis sans ordonnance cialis pills in singapore generic cialis soft gels cialis with 2 days delivery cialis generico online
http://nerransnis.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:36 ق.ظ

Regards, Quite a lot of material.

enter site natural cialis cost of cialis per pill try it no rx cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 200 dollar savings card cialis rezeptfrei tadalafil generic we like it cialis soft gel cialis e hiv cialis herbs
http://teubiopho.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:40 ب.ظ

You have made your point very nicely.!
buy cialis online legal cialis 5 mg scheda tecnica cialis 5 mg para diabeticos only now cialis for sale in us low dose cialis blood pressure only now cialis for sale in us cialis 20 mg cialis coupons generic cialis in vietnam cialis 100mg suppliers
Cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:29 ب.ظ

Incredible quite a lot of helpful advice.
cialis daily cialis professional from usa how to buy cialis online usa what is cialis comprar cialis 10 espa241a cialis free trial rezeptfrei cialis apotheke cialis dosage cialis generico milano cipla cialis online
http://ytinfran.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:11 ق.ظ

You have made your stand pretty nicely!!
price cialis wal mart pharmacy cuanto cuesta cialis yaho generic cialis review uk cialis dosage cialis daily new zealand we choice cialis pfizer india prices on cialis 10 mg cialis cuantos mg hay cialis coupons cialis 5 mg para diabeticos
http://saivicu.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 05:17 ق.ظ

Regards! I enjoy this!
generic cialis soft gels cialis australia org we recommend cheapest cialis cialis ahumada american pharmacy cialis cialis uk next day cialis pills boards cialis manufacturer coupon cialis dose 30mg enter site very cheap cialis
http://outsapass.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:07 ب.ظ

You expressed that really well!
online cialis we recommend cialis best buy cialis prezzo al pubblico generic cialis levitra warnings for cialis cialis generico postepay buy generic cialis cialis 100 mg 30 tablet fast cialis online cialis pills
Cialis generic
جمعه 24 خرداد 1398 12:49 ق.ظ

You actually mentioned that exceptionally well.
cialis rckenschmerzen tesco price cialis dosagem ideal cialis cialis australian price rx cialis para comprar cialis 100 mg 30 tablet buy original cialis tadalafil tadalafil tablets cialis dose 30mg
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:03 ب.ظ

Thanks a lot! I appreciate this.
we use it 50 mg cialis dose achat cialis en europe cialis 5 effetti collaterali cialis tablets for sale cialis generisches kanada precios de cialis generico cialis prezzo di mercato we use it cialis online store discount cialis cialis farmacias guadalajara
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 09:42 ق.ظ

Thanks. I value this!
side effects for cialis cialis uk click here take cialis cialis e hiv tadalafil generic prix cialis once a da cialis online nederland cialis sans ordonnance cialis pills in singapore cialis 20 mg
http://www.oumma.be/actualite
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:37 ب.ظ
スーパーコピーブランド
http://montel.nsk.ru/catalogs/ABB
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:36 ب.ظ
スーパーコピーブランド優良店、偽物時計n級品海外激安通販専門店
http://www.hksaustralia.com.au/products
جمعه 6 اردیبهشت 1398 01:36 ب.ظ
最高 品質ルイヴィトン財布 コピー激安通販、ルイヴィトン偽物を低価でお客様に提供します。 ヴィトン財布コピーと言っても
https://executiveholidays.com.mt/celebrity-cruises/
جمعه 30 فروردین 1398 12:46 ق.ظ
モンクレールダウンレディース/ キッズ/メンズスーパーコピー代引き新作通販偽物専門店.
http://www.mirmetro.net/en/yekaterinburg
جمعه 30 فروردین 1398 12:46 ق.ظ
ルイヴィトン コピー エシャルプ?プティ ダミエ M70028_スーパーブランドコピー優良店
http://evergreenecoresort.com/03/
جمعه 30 فروردین 1398 12:45 ق.ظ
日本国内スーパーコピーブランド時計N級品優良店!
http://canadianpharmacyes.com/
شنبه 24 فروردین 1398 03:44 ق.ظ

Info certainly taken!.
canadianpharmacyusa24h is it legal northwest pharmacy canada canadian pharmacies that ship to us canadianpharmacyusa24h is it legal buy viagra usa canadian pharmacy world drugs for sale usa canadian pharmacy trust pharmacy canadian Canadian Pharmacy USA
buy cialis germany
جمعه 16 آذر 1397 09:49 ق.ظ

Regards! Lots of advice!

sialis how to purchase cialis on line cialis reviews chinese cialis 50 mg generic cialis at walmart cialis 20 mg cut in half costo in farmacia cialis cialis lowest price cialis uk next day cialis pills boards
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:40 ب.ظ

Really quite a lot of wonderful facts!
acquistare cialis internet cialis 05 buy cialis uk no prescription cialis 20 mg effectiveness prix cialis once a da cialis cuantos mg hay cialis online import cialis cialis online cialis generique
buy generic cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:41 ب.ظ

You expressed this adequately.
cialis kaufen bankberweisung generic cialis review uk cialis manufacturer coupon cialis coupon cialis y deporte cialis diario compra cialis pills boards cialis 20 mg cut in half sublingual cialis online cialis generique 5 mg
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:17 ق.ظ

Very well voiced certainly. !
buy name brand cialis on line cialis 20 mg get cheap cialis non 5 mg cialis generici female cialis no prescription cialis mit grapefruitsaft free cialis we choice cialis pfizer india can i take cialis and ecstasy cialis 100mg suppliers
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 06:03 ب.ظ

Thanks. I appreciate it.
buy cialis cheap 10 mg we recommend cialis info cialis prices cialis 20 mg best price generic cialis in vietnam cialis coupons cialis 5mg cialis 20mg price cialis best click now cialis from canada
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:50 ق.ظ

You have made your point!
trusted tabled cialis softabs cialis dosage amounts dosagem ideal cialis preis cialis 20mg schweiz where do you buy cialis cialis manufacturer coupon cost of cialis per pill brand cialis nl generic cialis overnight cialis tadalafil
buy cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 06:30 ق.ظ

Amazing loads of valuable facts.
discount cialis generic cialis tadalafil cialis sicuro in linea viagra cialis levitra cialis prices tarif cialis france how do cialis pills work cialis generico online generic cialis pro cialis super acti
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:22 ب.ظ

With thanks, I value it!
order generic cialis online cheap cialis chinese cialis 50 mg we recommend cheapest cialis cialis herbs viagra or cialis cialis 200 dollar savings card generic cialis tadalafil order generic cialis online tarif cialis france
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :